tel: +48 602 225 937 e-mail: biuro@pompy-ciepla.waw.pl

Pompy ciepła

Odnawialna energia cieplna

Analiza struktury zużycia energii w naszej strefie klimatycznej prowadzi do zaskakujących wniosków. To nie przemysł, transport czy elektroenergetyka są jej głównymi konsumentami, lecz budynki.

Z danych wynika, że głównym, bo aż 40% składnikiem bilansu energetycznego, jest ciepło do ogrzewania. W Polsce udział tego składnika jest nawet większy. To efekt stosunkowo surowych warunków klimatycznych, a także mniej efektywnych energetycznie rozwiązań technicznych.

Jest paradoksem, że mając do dyspozycji gigantyczne zasoby energii odnawialnej beztrosko na wielką skalę spalamy cenne surowce kopalne zarazem szkodząc środowisku naturalnemu. W krótkim czasie niszczymy zasoby, które powstawały w ciągu milionów lat.

Otaczające nas środowisko gromadzi w gruncie, wodzie i powietrzu ogromne ilości darmowej, odnawialnej energii cieplnej. Wiemy jak ją wykorzystać i mamy ku temu niezbędne urządzenia. Co powstrzymuje nas więc od korzystania z tej energii?

Dlaczego pompa ciepła?

Słońce od zawsze dostarczało wielkie ilości  energii cieplnej, gromadzonej przez ziemię, wody i atmosferę. Stosunkowo niska temperatura tych ośrodków sprawia jednak, że zgromadzonej w nich energii cieplnej nie da się wprost wykorzystać do ogrzewania. Pojawienie się pomp ciepła sprawiło, że umiemy przenieść ciepło z otoczenia do wnętrza budynku i wykorzystać do celów grzewczych,
a rozwój niskotemperaturowych instalacji grzewczych spowodował, że jest to ekonomicznie opłacalne.

Przy stosunkowo niewielkim nakładzie energii na wymuszenie procesów termodynamicznych jesteśmy w stanie dzięki pompie ciepła pobrać ze środowiska znaczne ilości użytecznego ciepła. Żaden ze znanych konwencjonalnych sposobów ogrzewania nie charakteryzuje się podobną efektywnością. Jeśli dodać, że pompa ciepła może działać w cyklu odwróconym, a więc chłodzić i że nie jest źródłem emisji CO2 i innych szkodliwych gazów to jej zalety stają się oczywiste.

Czym jest pompa ciepła ?

Pompa ciepła to maszyna cieplna wymuszająca przepływ energii  z ośrodka o temperaturze niższej, zwanego źródłem dolnym do ośrodka o temperaturze wyższej zwanego źródłem górnym. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i jest możliwy dzięki dostarczonej z zewnątrz energii. Sprawność procesu wzrasta, gdy maleje różnica temperatur między tymi ośrodkami. Określa się ją współczynnikiem znanym jako COP, będącym stosunkiem energii uzyskanej w źródle górnym do energii dostarczonej z zewnątrz.

Powszechnie spotykane w życiu codziennym urządzenia, takie jak chłodziarki, klimatyzatory i zamrażarki to właśnie pompy ciepła.

Olbrzymie i odnawialne zasoby niskotemperaturowego ciepła zgromadzone w środowisku: powietrzu, wodzie i gruncie mogą zostać wykorzystane do celów grzewczych, gdy „przepompujemy” je na wyższy poziom temperatury.

W warunkach występujących w naszej strefie klimatycznej, gdzie temperatura gruntu już na głębokości kilku metrów jest stała w ciągu całego roku i wynosi około +10°C można uzyskać wartość współczynnika COP od 3 do 5 zależnie od temperatury czynnika grzewczego w systemie ogrzewania. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii zużytą na wymuszenie procesu uzyskujemy od 3 do 5 razy więcej użytecznej energii cieplnej. Z tego właśnie powodu grzewcze instalacje podłogowe, ścienne,  niskotemperaturowe grzejnikowe lub powietrzne korzystnie współpracują  z pompą ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Bez względu na to, w jakim klimacie żyjemy temperatura zewnętrzna w ciągu roku ulega zmianom. Dysproporcje bywają bardzo wyraźne. Wystarczy wspomnieć naszą mroźną zimę i gorące lato. Stała i względnie wysoka temperatura gruntu wynika z tego, że grunt absorbuje aż 47% energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi. Pompa ciepła pobiera to ciepło zgromadzone w gruncie i przekierowuje je do ogrzewania domu. Ciepło może być rozprowadzane w domu za pośrednictwem układów wodnych – grzejnikowych, podłogowych lub ściennych, a także za pośrednictwem powietrza - ogrzewanie powietrzne. W tym przypadku ogrzane powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń kanałami. Ten rodzaj pompy ciepła, który wykorzystuje powietrze, jako nośnik ciepła w domu ma cenną zaletę – może także chłodzić dom latem. Nadmiar ciepła usunięty z domu jest wówczas oddawany do gruntu lub spożytkowany na podgrzanie wody użytkowej. Taką cechę mają pompy ciepła WaterFurnace.   

W trybie grzania pompa ciepła nadmuchuje ogrzane powietrze  kanałami do pomieszczeń (kolor czerwony). Jednocześnie taka sama ilość chłodniejszego powietrza o temperaturze pokojowej (kolor niebieski) jest zasysana z pomieszczeń  i powraca do pompy ciepła w celu podgrzania. Ciepło jest pobierane z gruntu za pośrednictwem kolektora gruntowego napełnionego mieszanką glikolową. W czasie pracy pompy część ciepła może być użyta do podgrzania  wody użytkowej w zasobniku.

W trybie chłodzenia pompa ciepła nadmuchuje  schłodzone powietrze  kanałami do pomieszczeń (kolor niebieski). Taka sama ilość cieplejszego powietrza (kolor czerwony) jest zasysana z pomieszczeń  i powraca do pompy ciepła w celu schłodzenia. Ciepło jest częściowo wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej w zasobniku a nadmiar jest rozpraszany w gruncie za pośrednictwem kolektora gruntowego napełnionego mieszanką glikolową.  

Pompy ciepła z oferty Ecotherm

Współpracujemy z czołowymi producentami urządzeń i jesteśmy wyłącznym dystrybutorem amerykańskich pomp ciepła firmy WaterFurnace – lidera branży w USA. W ofercie mamy również pompy i urządzenia znanych i cenionych niemieckich marek VIESSMANN, BOSCH i ALPHA INNOTEC oraz japońskiej TOSHIBA.

Korzyści z pompy ciepła:
 • Bezkonkurencyjnie niskie koszty eksploatacji, gdyż 75% energii jest pobierana ze środowiska a  jedynie 25% zużywana do napędu urządzenia, z sieci elektrycznej.
 • Możliwość chłodzenia bez żadnych dodatkowych nakładów.
 • Dokładna filtracja powietrza, brak osadzającego się kurzu.
 • Wysoki komfort - ogrzewanie powietrzne - precyzyjna dystrybucja powietrza zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach .Dodatkowo latem w trybie chłodzenia pompa ciepła dostarcza chłodne i pozbawione nadmiaru wilgoci powietrze.
 • Możliwość podgrzewania wody użytkowej.
 • Cicha praca całego systemu.
 • Wysoka niezawodność i trwałość.
 • Niewielkie wymiary zbliżone do wymiarów domowej chłodziarki.
 • Zautomatyzowane i bezobsługowe działanie.
 • Ochrona środowiska dzięki bezemisyjnemu ogrzewaniu (brak spalin, brak emisji CO2, pyłów i wyziewów, brak zbiornika na paliwo).
 • Koszty eksploatacji to koszty energii elektrycznej, opłacane okresowo. Nie ma konieczności jednorazowego wydatkowania znacznych kwot na zakup paliwa.
 • Pompa ciepła może pobierać ciepło z gruntu, ale także z wód gruntowych, powierzchniowych lub z powietrza atmosferycznego. Zainstalować można ją praktycznie w każdym miejscu.
 • Pompa ciepła to sposób na uniezależnienie się od rosnących cen paliw kopalnych.

Wybór systemu ogrzewania to decyzja na długie lata. Decydując się na instalację pompy ciepła, oszczędzasz i uniezależniasz się od cen paliw kopalnych.  Jeśli poważnie myślisz o przyszłości nie zwlekaj z jej montażem.
My Ci pomożemy.

 

Pompy ciepła WaterFurnace

WaterFurnace

Zapoznaj się z wyjątkową ofertą pomp ciepła WaterFurnace.

Więcej

 

Inni producenci pomp ciepła

Inni producenci

Szukasz innego rozwiązania? Dowiedz się co możemy Ci zaoferować!

Więcej