Analiza struktury zużycia energii w naszej strefie klimatycznej prowadzi do zaskakujących wniosków. To nie przemysł, transport czy elektroenergetyka są jej głównymi konsumentami, lecz budynki.
Z danych wynika, że głównym, bo aż 40% składnikiem bilansu energetycznego, jest ciepło do ogrzewania. W Polsce udział tego składnika jest nawet większy. To efekt stosunkowo surowych warunków klimatycznych, a także mniej efektywnych energetycznie rozwiązań technicznych.
Jest paradoksem, że mając do dyspozycji gigantyczne zasoby energii odnawialnej beztrosko na wielką skalę spalamy cenne surowce kopalne zarazem szkodząc środowisku naturalnemu. W krótkim czasie niszczymy zasoby, które powstawały w ciągu milionów lat.
Otaczające nas środowisko gromadzi w gruncie, wodzie i powietrzu ogromne ilości darmowej, odnawialnej energii cieplnej. Wiemy jak ją wykorzystać i mamy ku temu niezbędne urządzenia. Co powstrzymuje nas więc od korzystania z tej energii?
Słońce od zawsze dostarczało wielkie ilości energii cieplnej, gromadzonej przez ziemię, wody i atmosferę. Stosunkowo niska temperatura tych ośrodków sprawia jednak, że zgromadzonej w nich energii cieplnej nie da się wprost wykorzystać do ogrzewania. Pojawienie się pomp ciepła sprawiło, że umiemy przenieść ciepło z otoczenia do wnętrza budynku i wykorzystać do celów grzewczych,
a rozwój niskotemperaturowych instalacji grzewczych spowodował, że jest to ekonomicznie opłacalne.
Przy stosunkowo niewielkim nakładzie energii na wymuszenie procesów termodynamicznych jesteśmy w stanie dzięki pompie ciepła pobrać ze środowiska znaczne ilości użytecznego ciepła. Żaden ze znanych konwencjonalnych sposobów ogrzewania nie charakteryzuje się podobną efektywnością. Jeśli dodać, że pompa ciepła może działać w cyklu odwróconym, a więc chłodzić i że nie jest źródłem emisji CO2 i innych szkodliwych gazów to jej zalety stają się oczywiste.
Pompa ciepła to maszyna cieplna wymuszająca przepływ energii z ośrodka o temperaturze niższej, zwanego źródłem dolnym do ośrodka o temperaturze wyższej zwanego źródłem górnym. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i jest możliwy dzięki dostarczonej z zewnątrz energii. Sprawność procesu wzrasta, gdy maleje różnica temperatur między tymi ośrodkami. Określa się ją współczynnikiem znanym jako COP, będącym stosunkiem energii uzyskanej w źródle górnym do energii dostarczonej z zewnątrz.
Powszechnie spotykane w życiu codziennym urządzenia, takie jak chłodziarki, klimatyzatory i zamrażarki to właśnie pompy ciepła.
Olbrzymie i odnawialne zasoby niskotemperaturowego ciepła zgromadzone w środowisku: powietrzu, wodzie i gruncie mogą zostać wykorzystane do celów grzewczych, gdy „przepompujemy” je na wyższy poziom temperatury.
W warunkach występujących w naszej strefie klimatycznej, gdzie temperatura gruntu już na głębokości kilku metrów jest stała w ciągu całego roku i wynosi około +10°C można uzyskać wartość współczynnika COP od 3 do 5 zależnie od temperatury czynnika grzewczego w systemie ogrzewania. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii zużytą na wymuszenie procesu uzyskujemy od 3 do 5 razy więcej użytecznej energii cieplnej. Z tego właśnie powodu grzewcze instalacje podłogowe, ścienne, niskotemperaturowe grzejnikowe lub powietrzne korzystnie współpracują z pompą ciepła.
Bez względu na to, w jakim klimacie żyjemy temperatura zewnętrzna w ciągu roku ulega zmianom. Dysproporcje bywają bardzo wyraźne. Wystarczy wspomnieć naszą mroźną zimę i gorące lato. Stała i względnie wysoka temperatura gruntu wynika z tego, że grunt absorbuje aż 47% energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi. Pompa ciepła pobiera to ciepło zgromadzone w gruncie i przekierowuje je do ogrzewania domu. Ciepło może być rozprowadzane w domu za pośrednictwem układów wodnych – grzejnikowych, podłogowych lub ściennych, a także za pośrednictwem powietrza - ogrzewanie powietrzne. W tym przypadku ogrzane powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń kanałami. Ten rodzaj pompy ciepła, który wykorzystuje powietrze, jako nośnik ciepła w domu ma cenną zaletę – może także chłodzić dom latem. Nadmiar ciepła usunięty z domu jest wówczas oddawany do gruntu lub spożytkowany na podgrzanie wody użytkowej. Taką cechę mają pompy ciepła WaterFurnace.
W trybie grzania pompa ciepła nadmuchuje ogrzane powietrze kanałami do pomieszczeń (kolor czerwony). Jednocześnie taka sama ilość chłodniejszego powietrza o temperaturze pokojowej (kolor niebieski) jest zasysana z pomieszczeń i powraca do pompy ciepła w celu podgrzania. Ciepło jest pobierane z gruntu za pośrednictwem kolektora gruntowego napełnionego mieszanką glikolową. W czasie pracy pompy część ciepła może być użyta do podgrzania wody użytkowej w zasobniku.
W trybie chłodzenia pompa ciepła nadmuchuje schłodzone powietrze kanałami do pomieszczeń (kolor niebieski). Taka sama ilość cieplejszego powietrza (kolor czerwony) jest zasysana z pomieszczeń i powraca do pompy ciepła w celu schłodzenia. Ciepło jest częściowo wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej w zasobniku a nadmiar jest rozpraszany w gruncie za pośrednictwem kolektora gruntowego napełnionego mieszanką glikolową.
Współpracujemy z czołowymi producentami urządzeń i jesteśmy wyłącznym dystrybutorem amerykańskich pomp ciepła firmy WaterFurnace – lidera branży w USA. W ofercie mamy również pompy i urządzenia znanych i cenionych niemieckich marek VIESSMANN, BOSCH i ALPHA INNOTEC oraz japońskiej TOSHIBA.
Wybór systemu ogrzewania to decyzja na długie lata. Decydując się na instalację pompy ciepła, oszczędzasz i uniezależniasz się od cen paliw kopalnych. Jeśli poważnie myślisz o przyszłości nie zwlekaj z jej montażem.
My Ci pomożemy.