tel: +48 602 225 937 e-mail: biuro@pompy-ciepla.waw.pl

Rekuperacja

WENTYLACJA Z REKUPERACJĄ | KOSZT I MONTAŻ

Nowoczesne technologie i materiały stosowane we współczesnym budownictwie pozwalają ograniczyć straty ciepła i sprawiają, że budynki stają się szczelne niczym termos. W takich budynkach, należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową wymianę powietrza, a więc o montaż rekuperatorów.  Brak wymiany powietrza prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk – rozwoju pleśni, wzrostu stężenia dwutlenku węgla, pary wodnej i szkodliwych substancji chemicznych zawartych w farbach, klejach, lakierach i innych materiałach z tzw. chemii budowlanej. Zagrożenie jest poważne – w źle wentylowanych pomieszczeniach ludzie cierpią na alergie, bóle głowy i choroby układu oddechowego, często nawet nie uświadamiając sobie przyczyn. Przy niedostatecznej wentylacji w domu może również gromadzić się radon - promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu do wnętrza.

Z tego też względu, warto zdecydować się na montaż rekuperacji w domu jednorodzinnym oraz w innych budynkach.Brak wentylacji szkodzi również samym domom – kondensacja wilgoci prowadzi do zagrzybienia i uszkodzeń konstrukcji w efekcie do tzw. korozji biologicznej.

Tak więc wentylacja budynków i domów jest koniecznością. Najlepiej, żeby była zmienna i dopasowywana do aktualnych potrzeb mieszkańców a ponadto, żeby nie prowadziła do nadmiernych strat ciepła. Najpowszechniej do niedawna stosowana wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną nie spełnia niestety tych wymogów. Jej działanie zależy przede wszystkim od czynników zewnętrznych takich jak temperatura, nasłonecznienie, siła i kierunek wiatru a ciepło zawarte w usuwanym z budynku powietrzu jest bezpowrotnie tracone. Konieczność uchylania okien prowadzi do niekontrolowanych strat ciepła i w efekcie do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest wybór wentylacji wymuszonej (nawiewno-wywiewnej)  z rekuperacją. Rekuperatory montujemy zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach biurowych. Koszt montażu wentylacji z rekuperacją uzależniony jest od wielu czynników np.: długości instalacji, liczby punktów nawiewnych i wybranych modeli rekuperatorów. Wentylacja z rekuperacją obniża koszty ogrzewania i zapewnia dobrą jakość powietrza w domu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej lub szukacie monterów rekuperacji - skontaktujcie się koniecznie z nami!