tel: +48 602 225 937 e-mail: biuro@pompy-ciepla.waw.pl

Dla dociekliwych

Pompa ciepła do dużego domu jednorodzinnego

Pomagamy w wyborze najefektywniejszych rozwiązań. O tym, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu jednorodzinnego decyduje wiele czynników.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła do ogrzewania domów kojarzy się najczęściej z wodną instalacją podłogową lub grzejnikową. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Jako nośnik energii cieplnej w ogrzewaniu domów jednorodzinnych w USA i Kanadzie najczęściej stosowane jest powietrze.

Koszt pompy ciepła w domu jednorodzinnym

Wszyscy, którzy planują budowę domu jednorodzinnego stają przed dylematem wyboru rodzaju układu ogrzewania. Dotyczy to zarówno wyboru źródła ciepła jak i rodzaju instalacji wewnętrznej.

3 W 1. POMPA CIEPŁA, KTÓRA GRZEJE, CHŁODZI I WENTYLUJE TWÓJ DOM

Współcześnie budowane domy są wyposażane w liczne instalacje, począwszy od elektrycznej, telekomunikacyjnej i alarmowej, aż po wodno-kanalizacyjną, grzewczą, klimatyzacyjną i wentylacyjną. Stanowi to nie lada wyzwanie dla projektantów, którzy muszą „upchnąć” wszystkie te instalacje w ograniczonej przestrzeni tak, aby nie kolidowały ze sobą.

PODSTAWOWE INFORMACJE O BADANIU SZCZELNOŚCI POWIETRZNEJ DOMÓW

Nowoczesny dom powinien być maksymalnie szczelny a wymiana powietrza powinna odbywać się w sposób kontrolowany. Budynki nie są jednak idealne i przez istniejące nieszczelności dochodzi w nich do niechcianej wymiany powietrza co zwiększa straty ciepła.

RODZAJE POMP CIEPŁA

W ostatnich latach tematyka pomp ciepła stała się popularna. Wielu budujących domy rozważa zainstalowanie pompy ciepła a jednocześnie brak im rozeznania w tej tematyce. Samo tylko określenie „pompa ciepła” to jeszcze za mało, ponieważ istnieją różne rodzaje pomp ciepła, pobierające ciepło z różnych źródeł i osiągające różną sprawność.

CENTRALE WENTYLACYJNE ODZYSKUJĄCE CIEPŁO I CENTRALE WENTYLACYJNE ODZYSKUJĄCE CIEPŁO I WILGOĆ

W ostatnich latach w nowych budynkach wentylacja naturalna zwana grawitacyjną jest wypierana przez wentylację wymuszoną z rekuperacją. Powodem tego są oczywiste zalety wentylacji wymuszonej. Wymienia ona powietrze w domu w pożądanych ilościach i w czasie kiedy jest to potrzebne. Jest niezależna od warunków atmosferycznych a ponadto dzięki rekuperacji (odzyskowi ciepła) znacząco obniża koszty ogrzewania domu.

DOMY PASYWNE I ENERGOOSZCZĘDNE

Czy można zbudować dom, który niemal nie wymaga ogrzewania i to nawet w czasie mroźnej zimy? Zadanie wydaje się niewykonalne jednak na rynku są już dostępne materiały i technologie, które na to pozwalają. Co sprawia zatem, że takich domów wciąż powstaje niewiele. Koszty budowy są o 10-15% wyższe niż domu konwencjonalnego, ale ta przeszkoda jest do pokonania, tym bardziej, że dodatkowe nakłady zwrócą się w postaci oszczędności na kosztach ogrzewania.