tel
tel: +48 602 225 937 e-mail: biuro@pompy-ciepla.waw.pl
Ecotherm

Dla dociekliwych

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła do ogrzewania domu kojarzy się najczęściej z wodną instalacją podłogową lub grzejnikową. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Jako nośnik energii cieplnej w ogrzewaniu domów jednorodzinnych w USA i Kanadzie najczęściej stosowane jest powietrze. Zalety takiego sposobu ogrzewania są wielorakie:

  • mała bezwładność cieplna pozwalająca szybko podnieść temperaturę wnętrza po okresie jej obniżenia,
  • łatwość zrealizowania centralnej wentylacji z rekuperacją,
  • pełna obróbka powietrza obejmująca ogrzewanie/chłodzenie, filtrację i nawilżanie,
  • brak możliwości wycieków z instalacji,
  • możliwość ogrzania domów jednorodzinnych o dowolnej powierzchni,
Zasada działania pompy ciepła powietrznej jest taka sama jak pompy do ogrzewania podłogowego. Różnica polega jedynie na tym, że ciepło wygenerowane przez pompę przekazywane jest do strumienia powietrza a nie do wody. Instalacja wewnętrzna to układ kanałów powietrznych nawiewnych i wyciągowych wykonanych np. z blachy ocynkowanej lub innych materiałów. Kanały nawiewne rozprowadzają powietrze do poszczególnych pomieszczeń a ruch powietrza jest wymuszony przez wentylator wbudowany w pompę ciepła. Powietrze jest dostarczane do pomieszczeń przez nawiewniki w suficie, ścianach lub podłodze domu. Przez kratki wyciągowe powietrze jest jednocześnie wyciągane i kanałami wyciągowymi powraca do pompy ciepła.

Urządzeniem, które znakomicie łączy w sobie funkcje grzania, chłodzenia i wentylacji jest odwracalna powietrzna pompa ciepła  WaterFurnace. Pompa taka pobiera ciepło z gruntu i przekazuje do strumienia powietrza kierowanego do pomieszczeń. Jeśli wymagane jest chłodzenie domu, powietrze kierowane do pomieszczeń jest schładzane a nadmiar ciepła usuwanego z domu zrzucany jest do gruntu. Odpowiednio podłączona do układu kanałowego centrala rekuperacyjna stale odświeża powietrze wewnątrz domu jednorodzinnego.

Powyższy układ utrzymania komfortu charakteryzuje się wyjątkowo niskimi kosztami eksploatacji, gdyż większość energii zużywanej do ogrzewania pochodzi ze środowiska. Straty ciepła na wentylację są w niemal 90% odzyskiwane przez rekuperator a koszty chłodzenia są nieporównanie niższe niż w przypadku konwencjonalnej klimatyzacji.

Cena takiej pompy nie przekracza ceny typowej gruntowej pompy ciepła do ogrzewania podłogowego a koszt pompy ciepła i instalacji wewnętrznej jest nawet niższy od kompletnej instalacji ogrzewania podłogowego z gruntową pompą ciepła. Warto zadbać o to, aby usługa była oferowana kompleksowo tj. montaż instalacji i odwierty pod pompy ciepła wykonywała jedna firma. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług, dzięki czemu uzyskają Państwo gwarancję jakości oraz profesjonalne doradztwo. Świadczymy usługi kompleksowego montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych zarówno dla indywidualnych klientów, jak i dla firm.