tel
tel: 602 225 937 e-mail: ecotherm@supermedia.pl
Ecotherm

Dla dociekliwych

Podstawowe informacje o badaniu szczelności powietrznej domów

We współcześnie wznoszonych budynkach dąży się do zminimalizowania kosztów zużywanej przez budynek energii. Służą temu różnorakie środki:

  • wysokosprawne systemy ogrzewania
  • dobra izolacja cieplna, która ogranicza ucieczkę ciepła przez ściany i stropy.
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją zmniejszająca straty ciepła związane z wymianą powietrza w budynku.

Nowoczesny dom powinien być maksymalnie szczelny a wymiana powietrza powinna odbywać się w sposób kontrolowany. Budynki nie są jednak idealne i przez istniejące nieszczelności dochodzi w nich do niechcianej wymiany powietrza co zwiększa straty ciepła.

Jak zmierzyć stopień nieszczelności budynku?  Istnieją specjalistyczne urządzenia, których najważniejszą częścią jest specjalny wentylator sprzężony z komputerem. Urządzenie to wytwarza w budynku określone nadciśnienie lub podciśnienie i w tych warunkach mierzy przepływ (wymianę) powietrza. Zmierzony strumień powietrza odniesiony do kubatury budynku jest właśnie miarą nieszczelności. Pomiary szczelności warto wykonać w trakcie budowy po to, by móc stosunkowo łatwo dokonać poprawek. Po zakończeniu budowy byłoby to znacznie kosztowniejsze. 

Niekontrolowana wymiana powietrza w nieszczelnym budynku np. wskutek naporu wiatru może znacząco zwiększyć koszty ogrzewania.

Pomiar szczelności polega na umieszczeniu w otworze drzwiowym ramy z wentylatorem i zamknięciu wszystkich okien i ewentualnie innych otworów. Po zakończeniu testu szczelności urządzenie drukuje gotowy raport z parametrami świadczącymi o klasie szczelności budynku. Badanie takie jest wymagane w przypadku potrzeby uzyskania certyfikatu budynku energooszczędnego lub pasywnego.