tel
tel: 602 225 937 e-mail: biuro@pompy-ciepla.waw.pl
Ecotherm

Dla dociekliwych

3 w 1. Pompa ciepła, która grzeje, chłodzi i wentyluje Twój dom

Współcześnie budowane domy są wyposażane w liczne instalacje, począwszy od elektrycznej, telekomunikacyjnej i alarmowej, aż po wodno-kanalizacyjną, grzewczą, klimatyzacyjną i wentylacyjną. Stanowi to nie lada wyzwanie dla projektantów, którzy muszą „upchnąć” wszystkie te instalacje w ograniczonej przestrzeni tak, aby nie kolidowały ze sobą.

Wyobraźmy sobie dom ogrzewany kotłem gazowym, chłodzony przez konwencjonalny układ klimatyzacji i wentylowany przez układ wentylacji centralnej z rekuperacją. Poza opisanymi wyżej problemami z dostępną przestrzenią pozostaje jeszcze niebagatelny koszt odrębnego wykonania każdego z tych trzech układów.

Jak zatem połączyć funkcje utrzymania komfortu w jednym systemie, a tym samym obniżyć koszty jego wykonania? Rozwiązaniem jest układ z nadmuchową pompą ciepła WaterFurnace tj. taki,            w którym nośnikiem ciepła w domu jest powietrze. Jest ono rozprowadzane kanałami do poszczególnych pomieszczeń a pompa ciepła może przepływające powietrze podgrzać lub ochłodzić zależnie od bieżących potrzeb. Po dołączeniu do tego układu centrali rekuperacyjnej spełnia on funkcje grzania, chłodzenia i wentylacji z rekuperacją. Dodatkową korzyścią jest to, że powietrze w domu jest stale filtrowane a kurz i alergeny zatrzymywane.

Za cenę porównywalną z ceną dobrej klasy konwencjonalnego systemu grzewczego uzyskujemy niezwykły komfort świeżego, czystego powietrza i stabilnej temperatury wewnętrznej bez względu na to czy na dworze panuje mróz, czy duszny upał. Co więcej, koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe niż samego tylko ogrzewania gazem ziemnym. Dzieje się tak, ponieważ większość energii dostarczanej przez pompę ciepła jest pobierana z gruntu, rekuperator odzyskuje większość ciepła traconego normalnie z wentylacją, a chłodzenie odbywa się ze sprawnością nieosiągalną w zwykłych klimatyzatorach.